Den nye forbindelse vil kunne transportere dobbelt så meget strøm som den eksisterende.
Det nye ledningsanlæg bliver mindre skæmmende i landskabet end det nuværende anlæg, for ledningen følger de nye principper for forskønnelse af højspændingsnettet, som består i:
- Flytning af master og ledninger i særlige naturområder og i bynære områder
- Kabler i særligt følsomme områder
- Nydesignede master, som passes ind i landskabet
Når den nye ledning står færdig, bliver den gamle fjernet.
Hvorfor luftledning
I november 2008 indgik regeringen, Dansk Folkeparti, Socialdemokraterne, SF, Det Radikale Venstre og Liberal Alliance en aftale om principperne for den fremtidige udbygning af det overordnede elnet i Danmark.
Aftalen indebærer, at store dele af landets højspændingsnet fremover bliver lagt som jordkabler; at udvalgte strækninger i 400 kilovolt-nettet forskønnes, og at ”rygraden” i det jyske 400 kilovolt højspændingsnet forstærkes ved at bygge en ny luftledning mellem Kassø og Tjele. Den langsigtede vision er, at også 400 kilovolt-nettet kabellægges i takt med, at den teknologiske udvikling gør det muligt.
Ikke muligt at kabellægge lange 400 kilovolt-ledninger
Det er desværre ikke teknisk muligt på nuværende tidspunkt at anlægge lange strækninger på 400 kilovolt vekselstrøm som Kassø-Tjele som jordkabel.
Ingen energiselskaber i verden har erfaringer med at anlægge 400 kilovolt vekselstrømskabler, der er længere end 40 km. Mellem Kassø og Tjele er der mere end fire gange så langt.
Energinet.dk arbejder sammen med udenlandske eksperter på at afdække problemer og løsningsmuligheder vedrørende lange kabler i transmissionsnettet. Da ledningen mellem Kassø og Tjele udgør rygraden i elnettet, vil der ikke blive lavet forsøg med lange kabler på denne strækning.
Hvorfor ikke jævnstrømskabel
Jævnstrøm har den fordel fremfor vekselstrøm, at den kan transporteres i lange kabler i jorden. Så hvorfor ikke lægge et jænstrømskabel mellem Kassø og Tjele?
Jævnstrøm bruges først og fremmest til at forbinde to områder, der ikke er synkrone - det vil sige, at de elektrisk set ikke svinger i samme takt. Af den grund anlægger Energinet.dk fx Den elektriske Storebæltsforbindelse som en jævnstrømsforbindelse, ligesom flere forbindelser til udlandet er baseret på jævnstrøm.
I forhold til vekselstrømsforbindelser er jævnstrømsforbindelser meget ufleksible. Det skyldes, at det kun er muligt at "tappe" strøm og "fylde på" i forbindelsens ender. En vekselstrømforbindelse kan "påfyldes" og "tappes", hvor der er en transformerstation.
Jævnstrømsforbindelser er også meget dyre. Det skyldes bl.a. at der skal anlægges store og kostbare omformerstationer i begge ender af forbindelsen. Omformerstationerne omdanner jævnstrømmen til vekselstrøm og omvendt. I forbindelse med omformningen er der et energitab, hvilket yderligere taler mod at bruge jævnstrømforbindelser, hvor det ikke er absolut nødvendigt.