Spring over navigationshyperlinks
El
GAS
ANLÆG OG PROJEKTER
KLIMA OG MILJØ
FORSKNING
JOB
OM OS
Sidst opdateret 21. december 2010
abonner denne side print denne side email denne side
Nye master 
De nye master bliver specialdesignede såkaldte rørmaster, som visuelt kommer til at virke mindre forstyrrende i landskabet end de traditionelle gittermaster, som står på strækningen i dag.

Ny type master
De gittermaster, som står mellem Kassø og Tjele i dag, kan ikke bære to ledningssystemer. Derfor skal masterne udskiftes.

Da den nye transmissionsforbindelse skal udføres efter de samme principper, som bruges i forskønnelsesprojekterne, har Energinet.dk fået designet nye mastetyper. Fælles for disse er, at det er rørmaster, som visuelt kommer til at virke mindre forstyrrende i landskabet end traditionelle gittermaster som fx den H-mast, der står mellem Kassø og Tjele i dag.

Den mast, der er valgt til den nye forbindelse mellem Kassø og Tjele, kaldes Eagle-masten. Der er valgt en udgave i to etager.

Antal master
Masterne placeres med cirka 330 meters mellemrum. Det vil sige, at der skal opføres omkring 500 nye master på strækningen mellem Kassø og Tjele.

Se billeder af de nye master
I rapporten med visualiseringer under Læs mere til højre på siden kan du se, hvordan masterne vil se ud i de forskellige typer landskab, der er mellem Kassø og Tjele. Rapporten er en del af VVM-redegørelsen. Bemærk at det er besluttet, at masterne skal udføres i galvaniseret stål og ikke i den rødbrune corten-stål, som fremgår af visualiseringerne.

Kontakt

Christian JensenEltransmission, Transmissionsprojekter+4576224559CHJ@energinet.dk
Christian Jensen